2017. május 25., csütörtök

Veszélyes kerékpáros sport-e a BMX Flatland? Miben hasonlít a DXN MLM-re...

Veszélyes sport-e a BMX Flatland
kerékpározás? 

Miben hasonlít vajon a DXN Ganoderma kávés üzletre?


Az írásom főt témája a kedvenc sportom, hobbim, a BMX Flatland veszélyessége, de itt a cikk végén ejtek pár szót arról, milyen közös pontok vannak szerintem a sportban és az MLM üzletben.

A videózás, mint új hasznos
eszköz az életemben


Mostanában nagyon rákaptam a videózásra, amint azt az egyre gyarapodó DXN terméktapasztalat videóim számából már láthattátok. Nem csak ganodermás kávé és táplálék kiegészítők fogyasztását rögzítem az okostelefonommal, hanem igyekszem a BMX trükkjeimet is megörökíteni. Korábban nagyon idegenkedtem mind az okostelefontól, mind a videózástól, de ez még a DXN üzlet előtti életemben történt. Rájöttem, hogy bizony meg lehet tanulni kezelni az érintőképes telefont, és hasznos, ha tudok rajta internetezni, dolgozni.

Kávékirály DXN BMX VLog



Sosem voltam egy nagy fotózkodós típus


Azt még fontosnak tartom itt megjegyezni, hogy nem igazán voltam sosem az a nagyon fényképezkedős típus, de a céljaim érdekében egy picit ki kellett lépnem e téren a komfortzónámból, de ez azért nem járt nagy vérveszteséggel, nem csinálok azért igazából olyat, amit nem szeretnék. Mára már nagyon jól megbarátkoztam a hangommal és alapból saját magam látványával a videókban. Mindig akad valami baki meg pár fölös kiló itt-ott, de ezeken is dolgozom időközben. :)

Klikkelj a képre a húzóckodós  videóért és a ,,Kávézz, ne háborúzz!" blogért.
 Kávézz, ne háborúzz! - Kávékirály.hu blog
Kávékirály Street Workout: húzóckodás ágyúcsövön


A videózás, bár hiába idő és munkaigényes, kezdve a jó felvétel készítésétől, kamera pozíció és fényviszonyok beállításától (ami nem mindig sikerült eddig, de igyekszem, he-he) egészen a vágásig, mégis már bánom, hogy nem készítettem régebben is videókat, fényképeket a kerékpáros életemről, mert bizony nagyon jó ezeket visszanézni. Olyan trükköm is van rengeteg, amit nem biztos, hogy megint előveszek a tarsolyomból, mert már másfajta gyakorlatok, stílusok érdekelnek. Milyen jó is lett volna ezeket a fáradtságos munkával begyakorolt trükksorokat filmre venni! A direkt DXN termékeket reklámozó videóim pedig magától értetődően szerves részét képezik az általam előnyben részesített online hálózatépítésnek. 


A DXN előnyei dr. Lim szavaival:




E nem túl rövid bevezető után, ha még mindig velem vagy, akkor kicsit boncolgatom a BMX Freestyle egyik általam gyakorolt ágazatának, a Flatland-nek a veszélyességét. A videóban is erről beszélek, jóval kevesebb kitérővel, bár tudnék még elég sok mindent mondani, a témában. Ezért is írok a videó mellé kiegészítésképpen még pár gondolatot, tapasztalatot, élményt.



Bár ez a BMX stílus nem az a ,,hatalmasakat ugratós”, itt is lehet bizony esni, beütni magát az embernek és sérülni. A védőfelszerelés viselése sem óv meg teljes mértékben, ezt a saját bőrömön is tapasztaltam. Míg a street, dirt és a félcső illetve kifejezetten erre épült skatepark–okban javasolt, sőt, legtöbb helyen szerintem nagyon helyesen kötelező legalább a bukósisak viselése, a BMX Flatland-ben - bár egy ideig hordtam én is a bukót, társaim nagy döbbenetére, mivel előtte, sőt a BMX-szel párhuzamosan is még hegyikerékpároztam (,,montiztam”) – nagyon kevés a valószínűsége annak, hogy fejre esik az ember. Murphy persze itt is bejön a képbe és biztos van erre is ellenpélda, bár nekem fejsérülésem nem volt – és lekopogom: nem is lesz. Montival közlekedve hegyen lefelé bizony védett már meg nem egyszer a bukósisak, volt olyan is, amikor pont a fejem tetején landoltam, és ha nem lett volna fejvédőm, bizony ma nagy valószínűséggel nem írnám most ezt a blogot.



A BMX street-esek nagy része szerintem nem hord bukót és más védőfelszerelést sem, de azok, akik nem bízzák a véletlenre, bizony még testpáncélt és gerincvédőt is viselnek, kb mint az amerikai fociban. Az X-Games-en ha jól tudom, ez is kötelező. Igaz, hogy valamelyest korlátoz a mozgásban, de megvéd nagyon komoly, csúnya, életveszélyes sérülésektől is, mint például a bordatörés.


Keresztlábas ,,dögös csirke" BMX Flatland trükk, 
Takács Gergely, Hősök tere, Miskolc, 2003. augusztus.

BMX Flatland scuffing trick called Funky Chicken by Gergely Takács, dxn.biz
Crossfoot Funky Chicken scuffing BMX Flatland trick


Nekem sem repedt, majd később tört volna el a bordám, ha van rajtam páncél. Igaz, szerencsére csak egyszer történt velem ilyen, de épp elég volt. Nem akarom nagyon ismételni magam, erről beszélek a videómban, de bizony ráestem a kormány végére, és, akkor ezt még nem tudtam, de berepedt a bordám, azt hiszem ,,csak” egy. Aztán két hét múlva sikerült egy tüsszentéssel eltörnöm. Az a hatalmas meglepetés és a soha előtte nem tapasztalt fájdalom szinte halálra rémisztett. Sosem volt komolyabb sérülésem, nagyon megijedtem. Rengeteget sportoltam a BMX előtt is, ez nem is volt nehéz, hiszen 25 (!) évesen kezdtem Flatlandezni. Ez előtt két olyan sérülésem volt, ami számomra emlékezetesebb. Még kb 15 éves koromban volt egy karate edzésen szerzett, röntgenen semmit nem mutató bordazúzódásom, egy akkori edzőtársam felelőtlen rúgásának következtében. Utána kb 23 évesen kosárlabdázás közben egy ziccerdobásból sikerült sajnos olyan szerencsétlenül földet érnem, hogy a lábam megragadt a földön, de a térdem sajnos ki- és egyből visszaugrott. Én csillagokat láttam és majdnem elsírtam magam, az ijedtségtől is. Ez volt az a sérülés, ami a mai napig elkísér, mert nem százas az egyik térdem (még), és sok ideig debilizált is: nemes egyszerűsgéggel féltem ugrani, mert mindig az a hirtelen fájdalom jutott az eszembe, amit - és gyakorlatilag a sérüléseket is – addig sikerült elkerülnöm.



A ,,dögös csirke" BMX Flatland  trükk alap változata. 
Takács Gergely, Hősök tere, Miskolc, 2013, augusztus.

A cipőgyilkos scuff-olós (keréken csúsztatós) BMX Flatland trükkök egyike


A BMX Flatland inkább kisebb, de elég kellemetlen sérülésekkel jár



Volt egy olyan sérülésem is, ami nem látszott meg rajtam. Egy apró botlás Hang Five vagy Switzerland Squeakers gyakorlása közben, mikor még tanultam a trükköt. Nem emlékszem pontosan már, melyik lehetett, de lecsúszott azt hiszem a bal lábam az első kilépőről és ahogy leraktam mindkét lábam a földre, hogy ne essek orra, a nyereg szépen annak rendje és módja szerint egy nagyon rövid, de hatásos mozdulattal odavert a farokcsontomnak. Ez az a csont, ami hátul van a gerinc végén, az állatoknak ugye ebből nő tovább a farkuk. 



A lényeg, hogy ez egy nagyon érzékeny pont. Aki már ütötte be valamilyen módon, az tudja, miről beszélek. Legalább 6 hónapig fájt utána, nem mindig, mikor leültem, de éreztem azért és kicsit ijesztő is volt, amikor már jó ideje még mindig fájt, de szerencsére elmúlt. Ezt a sorstól kaptam vissza. Egyszer általános iskolában kihúztam egy osztálytársam alól a széket a technika teremben, mikor épp rá akart ülni. Jó magas 3 lábú szék volt. Nagyon látványosan fenékre ült, ez akkor viccesnek tűnt, mindenki hangosan nevetett, velem együttvéve. Az osztálytársam szegény fülig vörös lett és leült utána a székre. Ezt aztán el is felejtettük, mindennaposak voltak a poénok, szivatások a suliban akkor is. Két hét múlva rá viszont, valamilyen apropóból ez az osztálytársam megjegyezte, hogy fáj a farokcsontja. Megkérdeztem, miért, és azt mondta, azóta, hogy poénból kihúztam alóla a széket. Én már nem is emlékeztem rá, és akkor nagyon elszégyelltem magam, hiszen nem akartam én ártani neki, csak a hülyeség, a röhögés miatt csináltam. Szerencsére amúgy neki sem lett baja ettől, de én, amint azt fentebb leírtam, kb. 10 évre rá visszakaptam ezt. Más téren is tapasztaltam már, hogy bizony visszakapja az ember a sorstól a jót és rosszat is.                                                                           
                                                                     
BMX Flatland sérülések



Szmeti barátom, akivel anno a Hősök terén bicikliztem Miskolcon, mesélt egy olyat nekem, hogy bizony neki a nyakába állt bele az egyik első kilépő, mikor a Time Machine nevű trükköt gyakorolta. Valahogy kicsúszott alóla a BMX, és ilyen szerencsétlen módon esett. Hála Istennek semmi baja nem lett hosszútávon, de aznapra abba is hagyta a gyakorlást és hazament.



Az ,,időgép" nevű BMX Flatland trükk, tényleg visszarepülve kicsit az időben 2004. június 14-re. Takács Gergely, Avasi Gimi pálya, Miskolc.


BMX-es védőfelszerelések viselése javasolt-e a BMX Flatland-ben?
Time machine BMX Flatland trükk


Itt van az a nevezetes brutális fémkeretes pedál, ami úgy megütötte a sípcsontom, hogy csillagok háborúját láttam tőle.

Szerencsére nem tudok saját és környezetemből komoly Flatland-es sérülésekről beszámolni. Talán még ideillik, hogy Csöpi barátom, akinek rengeteget köszönhetek, BMX Street stílusban is nagyon ott van a szeren, sőt, olyan hegyeket, sziklákat mászik, amiket én még képről is félek megnézni. Sajnos neki a bokája sérült egy trükkből úgy, hogy műteni kellett a bokáját. Igaz, ez a trükk inkább street-trükk volt, bunnyhop-barspin-ből érkezett olyan szerencsétlenül, hogy a pedál alá tört a bokája szegénynek. Azért írtam ezt ide a Flatland-trükkök veszélyessége ,,rovatba”, mert ez nem egy hátraszaltó-veszélyességű mutatvány volt, mégis nagyon csúnya sérülés lett belőle.



Nekem egyszer, mikor még volt pedál, lánc és hajtókar a biciklimen, egy kb 0,5 km per óra ,,sebességű” padkára való elsőkerék-felrakásnál csúszott le a lábam az igen durva mintázatú fémpedálról úgy, hogy az akkorát odavágott a sípcsontomra, amiről kb 10 perccel előtte vettem le a védőt, hogy azt hittem, szilánkosra tört és legszívesebben ordítottam volna, úgy fájt. Hazafelé menet beszélgettünk, nem is trükk volt. Erre mondják angolul, hogy ,,Shit happens” – bizony történnek sz@r dolgok. Akkor most nézzük azt a nevezetes sípcsontvédőt minden előnyével és hátrányával együtt.



A sípcsontvédő előnyei és hátrányai a BMX kerékpározásban


A sípcsont egy elég kényes pont a BMX biciklivel való gyakorlás terén. Hiába van valakinek a brutálisan kemény, sípcsontgyilkos fémpedál helyett műanyag, amit már manapság a legtöbben használnak, bizony abba is be lehet verni magát az embernek. Mivel a Flatlandben mindenféle nyakatekert, a kerékpár ,,nem rendeltetésszerű” használatából fakadó trükköt gyakorolok, ezért bizony a bicikli meglepő alkatrészei meglepő változatossággal találják el az ember különböző testrészeit. A fejvédőt elég hamar levettem, de sokáig volt rajtam könyök- és alkarvédő, térd és sípcsontvédő is. Nyújtottak ezek a védők kétségtelenül egyfajta biztonságérzetet, de nagyon korlátoztak is a mozgásban és baromira
izzadtam bennük, sőt, a rögzítőpántok is bevágtak a húsomba, és egy idő után az alapból főleg kezdőként nehéz trükkök gyakorlását eléggé megkeserítették számomra. Javasolták, hogy hagyjam meg csak a sípcsontvédőt. Így is tettem. De egy idő után ez is kellemetlenné vált, mert, bár a sípcsontom és a vádlim körben nagyon jól védte, pont ez volt az összes protektor közül a legmelegebb. Arról ne is beszéljünk, hogy ha nem akartam kilométerekről bűzleni, akkor bizony ezt napi szinten mosni kellett. Ez a védőnek sem tett jót, ami azért nem 2 forint volt, de igazából ki sem száradt, mire megint fel kellett vennem. Főleg, ha reggel és délután is gyakoroltam. Mert bizony nem volt ritka a napi 6- vagy akár több órás gyakorlás sem. Mosás ide vagy oda, valahogy az illata sem javult túl sokat. Egyik tapasztalt Flatlandes társamra hallgatva egy gyakorlás során egyszer csak levettem a sípcsontvédőt. Igaza volt: sokkal szabadabb érzés volt! Nem volt ott az agyam egyik szegletében az, hogy mennyire szorít, vág, és milyen meleg a védő. De így nem is védett, ez ugye nyilvánvaló. Azóta is bekapok jó pár kisebb-nagyobb ütést a sípcsontomra, ami kicsit hasonlít a thai-boxosokéhoz. Néha le-lejön róla a plezúr, és ahogy ez folyamatosan gyógyul, kicsit foltos, néhol világosabb rajta a bőr és egyenetlen felületű is az ütésektől. Igen, elszenvedett a sípcsontom pár nagyon fájdalmas ütést már, nemrég is hetekig ott volt a nyoma egynek, lejött a bőr is egy kis kerek helyen, vérzett is, fájt is.




Pedal Five BMX Flatland trükk a tokaji Harlee Cup BMX és gördeszka versenyen. Takács Gergely, Tokaj, 2008.05.04.

Takács Gergely DXN kávékirály és a BMX Flatland extrémsport
Pedal Five gurulós BMX Flatland trükk 



Itt már egy kevésbé sípcsont-gyilkos műanyag pedálom van és St. Martin BMX-em.



De ez vele jár. Ha nincs fájdalom, nincs nyereség. Erre egy barátom az is mondta, mikor beverte a lábát, hogy ,,ez jó, mert fáj”. Ezen jót nevettünk, mert elég sokat verte be a lábát, és kicsit mazochistának tűnt, de nagyon kedélyesen, mosolyogva tűrte a fájdalmat. Jó, mert fáj: egyrészt, jó, hogy fáj, mert érzi a lábát. Van lába. Ez most lehet morbid, és most nem viccből írom tényleg, de bizony ha jobban belegondol az ember, sokan tűrnék a nap 24 órájában is vígan az ütést, csak hogy lábuk legyen.



Másrészt: ha az ember beüti párszor magát, azzal tapasztal, fejlődik. Ez a fejlődés a Flatland-ben az első hónapokban, sőt, években is akár nem túl látványos, de ha valakinek tetszik ez a sport, akkor élvezni fogja, mint ahogy én is, az apró sikereket, először az egyszerűbb, majd bonyolultabb trükköket, azt a semmihez sem fogható érzést, mikor az ember először ,,beadja” a trükköt: mikor először hibátlanul végrehajtja.



Érdemes viselni védőfelszerelést
a BMX Flatland trükkök gyakorlásáshoz?


Most is a saját tapasztalataimról írok. Lehet nem mindenki van vele így, és ez jó is. Ha lehetne, simán kihagynám én is a fájdalmat, azt hogy itt-ott beverem magam, betalál a váz, a villa, a kilépő, a kerék, a kormány, a fékkar, a stucni. El se hinnétek, milyen változatosan és váratlanul sikerül magát beütni az embernek Flatlandezés közben. Szerencsére nekem ez túlnyomórészt inkább kellemetlenséget, mint komoly sérülést jelent.



Fura nevük van a BMX Flatland trükköknek. A képen a ,,hátsóudvar-siklás" látható. Bemutatja: Takács Gergely, Szegedi Extrém Játékok 2008.05.12

Takács Gergely, Szegedi Extrém Játékok: Backyard Glide BMX Flatland trükk
Szegedi Extrém Játékok és a Backyard Glide BMX Flatland trükk



Nagyon sokszor beüti magát az ember, ha edz. Főleg kezdőként, mikor frusztrált az, hogy nem mennek a trükkök, jó, ha nem keseríti meg az ember az életét még pluszban azzal, hogy jól össze-vissza üti-veri magát a biciklivel. Lehet, hogy így sokan hamarabb
feladnák, de a Flatland bizony nem való mindenkinek. Ez a kitartó embereknek való, ugyanúgy, mint az MLM üzlet. Zavaró lehet esetleg kezdő BMX-esként, de akár más sportban is, hogy esetleg be-be szólogatnak, (velem ez nagyon ritkán esett meg) olyanok, akiknek semmi közük nem hogy a BMX-hez, de még más sporthoz
sem. Esetleg cikinek érezheti egy kezdő, hogy még nem tud sok mindent, bár ez természetes, és nézik mások, és sokat ront, pedig milyen jó lenne pont akkor beadni egy trükköt, ha sokan látják. Ez se mindig így van, bár engem ez a része nem érdekel. Jó mondjuk, ha sikerül egy trükk és látják is mások, mert valamilyen szinten motivál engem is, de én sohasem másoknak, közönségnek bicikliztem. Indultam pár versenyen, de nem szeretek bemutatózni, semmilyen téren. Ezt úgy kell érteni, hogy sem sportban, sem a DXN üzletben. Abban a nagyon szerencsés helyzetben vagyok, hogy itt a DXN kávés MLM-ben nem kötelező
a termékbemutató, a családi meghívásos otthoni prezentáció. Alapból ez egy teljesen kötelezettségmentes üzlet, ahol nem szabnak követelményeket, hanem lehetőségeket kínálnak. Meg van a személyes szabadságom, úgy építem az üzletem, ahogy azt én szeretem.



Tények a DXN egészséges kávés hálózatépítő üzletről:




BMX Flatland biciklis sport és a mindenki által utált MLM biznisz


Az szent igaz, hogy míg a sport szó pozitív kicsengésű, ugyanez nem mondható el az MLM-ről. Sport kapcsán is szóba jöhet a huliganizmus, rongálás, doppingolás, csalás, bunda, de ez mind eltörpül amellett, hogy milyen hatalmas ellenszenvet táplál szinte mindenki a Multi-level Marketing szakma iránt. Az utálat és előítélet az MLM-mel szemben sokszor nem is személyes tapasztalaton alapszik, hanem valamelyik ismerős, vagy ismerős ismerősének az ismerőse negatív tapasztalatán, aki pénzt vesztett az
MLM-ben, vagy nem sikerült neki egy ilyen üzleti próbálkozása. 
Hogy lehet egy kalap – vagy ,,Kávékirályos” baseball sapka alá venni az extrém sportokat és a hálózatépítést?


Az a napnál is világosabb, hogy ha valaki BMX-ezik és MLM üzlettel foglalkozik, az már egy közös pont. Erre én vagyok az élő és viruló példa. :)



Mit jelent a BMX Flatland?


Azon kívül, hogy a BMX Flatlandet és a Multi-level Marketing/Network Marketing üzletet is természetesen le lehet fordítani magyarra, van itt még más is a színfalak mögött. BMX Flatland annyit tesz anyanyelvünkön, mint: Kerékpáros Motocross sík talajon. Ugye a BMX az angol ,,Bicycle Motocross” közismertebb neve, A ,,Cross”-t egy X-szel helyettesítik, ami angolul keresztet is jelent. A ,,flatland” sík talajt jelent. Fontosnak tartom kiemelni a talaj síkságának, simaságának fontosságát, ami igazából aszfalt, beton, márvány, parketta, OSB-lap vagy járólap is lehet, de durva, repedezett, göröngyös felületen a gyakorlás, ami alapból nehéz, nagyon egy nyögvenyelős, önsanyargatós kínszenvedésbe csapna át. Hogy jobban megértsük: gondolom a legtöbben tapasztalták már, vagy könnyebben el tudják képzelni, mennyire nem jó móka és nehéz lenne gidres-gödrös focipályán, hepe-hupás betonon vagy rossz parkettán kosárlabdázni vagy focizni.



Crackpacker BMX Flatland trükk. Takács Gergely, Summer Gypsy Games - Ajka, 2007.

Ajka Summer Gypsy Games 2007, Takács Gergely,BMX Flatland
Gurulás Crackpacker-ben Ajkán.


Mi is valójában ez a nagyon nem trendi MLM üzlet?


Az MLM a Multi-level Marketing kifejezés rövidítése, mely több szintű marketinget, több szinten végbemenő értékesítést jelent. Fontos az értékesítés szó: az igaz, törvényes MLM üzletben van valós fogyasztói igényt kielégítő termék vagy szolgáltatás. Network Marketing-nek, hálózatos értékesítésnek, hálózatépítésnek is nevezik, mert a termékeket egy fogyasztói hálózaton keresztül értékesítik, mondhatnánk is, hogy ,,szájhagyomány útján”, bár ezt ma, az internet világában kicsit fura így leírni. De végül is az interneten lévő dolgokat is ajánlják egymásnak az emberek, akár belinkelve, akár szóban.

Egyik kedvenc mondásom a következő, ami szerintem mind az Network Marketing üzletre, mind a sportokra, köztük az én szívem csücskére, a BMX Flatlandre is igaz:

,,Először kinevetnek, aztán elismernek. A kettő között eltelt időt kitartásnak hívják.” Ezt én úgy változtattam meg, hogy:


,,Először kinevetnek, aztán elismernek. A kettő között eltelt időt nálunk kávézásnak hívják.”


,,Először kinevetnek, aztán elismernek. A kettő között eltelt időt nálunk kávézásnak hívják.”
Motiváció a DXN online Ganoderma gyógygombás kávé üzlethez